Geodetski inštitut Slovenije, ustanovljen 14. decembra leta 1953, je eden najstarejših nacionalnih inštitutov z neprekinjenim delovanjem. Ob 70. obletnici svojega delovanja vabi na slovesnost, ki bo v ponedeljek, 18. decembra, ob 17. uri v Klubu Cankarjevega doma v Ljubljani. Zbrane bodo ob zavidljivo visoki obletnici nagovorili direktor inštituta Milan Brajnik, minister za naravne vire in prostor Jože Novak in generalni direktor Geodetske uprave RS Tomaž Petek. Prireditev bosta povezovala televizijska voditelja Renata Dacinger in Saša Krajnc.
Geodezija je ena najstarejših ved v zgodovini človeštva. V preteklosti je bila interpretirana predvsem kot veda o merjenju in ugotavljanju oblike Zemlje, danes pa se je razvila v globalizirano geoinformacijsko stroko, ki zagotavlja prostorske podatke, ki jih potrebujejo državljani, gospodarstvo, upravni organi in vojska. Predstavlja temelj upravljanja s prostorom.
Prvotni Inštitut za geodezijo in fotogrametrijo je bil ustanovljen 14. decembra 1953 kot samostojni raziskovalni inštitut pri Fakulteti za gradbeništvo in geodezijo Tehnične visoke šole v Ljubljani. Zaradi družbenih sprememb in novih tehnoloških potreb v našem prostoru se je inštitut na podlagi zakona o geodetski dejavnosti in sklepa vlade oktobra leta 2000 statusno preoblikoval v Geodetski inštitut Slovenije.
Začetno obdobje delovanja sta zaznamovali pomanjkljiva opremljenost in kadrovska podhranjenost slovenske geodezije. Inštitut je poleg izvedbe zahtevnih geodetskih del poskrbel za vrsto izvirnih rešitev pri zagotavljanju natančnih mehaničnih geodetskih instrumentov, kar potrjuje veliko mero praktičnega znanja in iznajdljivosti posameznikov. Zaposleni so sami izdelali različne geodetske inštrumente, v uporabo pa so uspešno uvedli vrsto novih metodološko-tehnoloških rešitev, predvsem na področju fotogrametrije in kartografije.
Danes ima inštitut zakonska pooblastila na štirih področjih, ki urejajo geodezijo, prostorsko načrtovanje, pomorstvo in civilni zračni promet. Kot javni zavod in raziskovalna organizacija je povezovalni člen med javno upravo, zasebnim sektorjem in akademsko sfero, saj sodeluje z vsemi ministrstvi in njihovimi organi. Ob tem raziskovalne dosežke uvaja v prakso na področjih prostorskega načrtovanja, graditve, okolja, stanovanjske politike, trga nepremičnin, obrambe, infrastrukture, prometa, kmetijstva, šolstva, trajnostne mobilnosti, ranljivih skupin in invalidske problematike, turizma ter kulturne dediščine.
»Geodetski inštitut Slovenije izvaja razvojne in strokovno-tehnične naloge državne geodetske službe na področju osnovnega geodetskega sistema, državnih topografskih, kartografskih in hidrografskih baz podatkov ter zbirk podatkov o nepremičninah. Vodi tudi Službo za GNSS, ki nadzira delovanje nacionalnega sistema satelitskih postaj za natančno globalno določanje položaja v realnem času z imenom SIGNAL (Slovenija-Geodezija-Navigacija-Lokacija),« pojasnjuje direktor GIS Milan Brajnik. Del svoje dejavnosti za različne naročnike opravlja tudi na prostem trgu doma in v tujini, državo pa po pooblastilu zastopa v svetovnih in evropskih strokovnih združenjih.