Financiranje
Projektna skupina
Delovni sklopi projekta
Trajanje projekta
Rezultati
Končno poročilo
Za potrebe prenovljenega katastra nepremičnin, ki ga vodi Geodetska uprava RS, je potrebno zagotoviti podatke o stavbah, ki bodo verodostojnejši, ažurnejši, natančnejši, podrobnejši, predvsem pa neposredno dostopni v 3D obliki. Prednost 3D oblike odpira nove možnosti uporabe za modeliranje zunanjosti stavb, integracijo podatkov o etažni lastnini in rabi prostorov, opredelitev lastninskih odnosov v stavbah, vrednotenje nepremičnin, vizualizacijo stavb za uporabnike in nove storitve na področju e-graditve ter e-planiranja. V Sloveniji smo pred leti lasersko skenirali celotno državo s tehnologijo lidarja. Podatki so medtem postali zastareli, oblak posnetih točk je preredek za natančni zajem stavb, hkrati pa takratno lasersko skeniranje ni bilo namenjeno zajemu podatkov o nepremičninah. V letu 2023 se začne ponovno lasersko skeniranje in aerosnemanje, ki bo tokrat prvič združeno v skupni projekt CLSS. Ta bo zagotavljal periodično (ciklično) ponavljanje zajema podatkov z večjo gostoto točk na terenu. Kombinacija zagotavlja možnost avtomatizirane razpoznave, zajema in modeliranja stavb, ki so na terenu prisotne v času snemanja.
Sprejet je bil Zakon o katastru nepremičnin (ZKN), katerega namen je med drugim zagotoviti vpis pravilnih in popolnih podatkov o nepremičninah, ki izkazujejo dejansko stanje v prostoru. Sprejet pa je tudi novi Gradbeni zakon (GZ-1), ki za izbrane skupine objektov javnega pomena predpisuje obvezno izdelavo projektne dokumentacije s pomočjo informacijsko podprtega modeliranja objektov – BIM. Podatki BIM so lahko koristni za izboljšavo podrobnosti in ažurnosti geodetskih zbirk podatkov, pa tudi obratno – geodetske zbirke v 3D obliki bi lahko podprle projektiranje z BIM.
Projekt bo v skladu z navedenimi izhodišči celostno obravnaval proces zajema in uporabe 3D ter 2.5D geodetskih podatkov o stavbah. Pri tem je osnovni cilj zagotovitev podatkov o stavbah za kataster nepremičnin, sekundarni cilj pa možnost prihodnje uporabe 3D podatkov v konceptu BIM oz. GeoBIM. V trenutno zakonsko veljavni obliki katastra nepremičnin so stavbe v obliki 2.5D, kar je potrebno zagotavljati do nadaljnjega, v predhodnem projektu CRP »GeoBIM in državni geodetski podatki« pa smo predvideli še vzpostavitev vzporedne različice podzbirke stavb v 3D obliki. Podatke o stavbah lahko zajamemo avtomatsko iz podatkov cikličnega aerosnemanja in laserskega skeniranja Slovenije (CLSS). Projekt CRP bo obravnaval podatke, tehnike in procese njihovega zajema in integracijo v kataster nepremičnin.