Financiranje
Projektna skupina
Faze projekta
Trajanje projekta
Rezultati
Zaznava in interpretacija fizičnih sprememb v nekem časovnem obdobju je pomembna, saj imajo lahko pomembne vplive na družbo, okolje, gospodarstvo in prostor okoli nas. Zakon o urejanju prostora (ZUreP-3) uvaja monitoring posegov v prostor za nadzor nad posegi v prostor in evidentiranje sprememb. V zadnjih letih, v sklopu ministrstva pristojnega za prostor in organov v sestavi, poteka več operativnih projektov zaznave sprememb v prostoru, ki so relevantne za omenjene akterje. Individualno so nekateri projekti primeri dobre prakse, kot povezana celota, pa je še veliko prostora za izboljšave.
Zaznava fizične spremembe v čim krajšem času od spremembe v prostoru je zelo pomembna za ažurnost prostorskih evidenc in spremljanje in nadzor posegov v prostor. Danes obstaja veliko virov in tehnologij, ki nam s svojo ažurnostjo in zmožnostjo obdelave in analize virov z umetno inteligenco, omogočajo zaznavo sprememb v zelo kratkem času.
Projekt bo skladu z navedenimi izhodišči, na osnovi analiz konceptov, uporabnikov in njihovih potreb, virov in tehnologij ter testa izbranega vira in tehnologije, podal koncept sistema za enovito zaznavanje fizičnih sprememb v prostoru v Sloveniji. Pri tem je osnovni cilj zasnova sistema, ki uporablja različne vire in tehnologije za zaznavo sprememb, podpira različne uporabnike v javnem sektorju in je fleksibilen z vidika dodatnih virov, tehnologij in vsebinskih zahtev uporabnikov.
Projekt bo razdeljen v 5 delovnih paketov (DP), ti pa v skupno 13 aktivnosti s 13 rezultati:
- DP 1: Pregled obstoječega stanja na področju zaznave fizičnih sprememb v prostoru
- DP 2: Raziskava novih virov in tehnologij za skrajšanje časa zaznave fizičnih sprememb v prostoru
- DP 3: Test izbranega priporočenega vira in tehnologije
- DP 4: Priprava koncepta sistema za enovito zaznavanje fizičnih sprememb v prostoru
- DP 5: Diseminacija
V prvem DP bodo pregledani in analizirani stanje in koncepti zaznave fizičnih sprememb v Sloveniji in tujini. Podrobneje bo opredeljen ključni namen sistema za zaznavanje fizičnih sprememb v prostoru, ki bo predmet razvoja v tej nalogi.
V drugem DP bodo raziskani novi viri in tehnologije, ki so danes na voljo za zaznavo fizičnih sprememb v prostoru. Na osnovi raziskave bodo podana priporočil za izbor novih virov in tehnologij, ki ustrezajo ključnemu namenu in vsebinam načrtovanega sistema.
V tretjem DP bo zasnovan in izveden test izbranega vira in tehnologije ter njegova kontrola in vrednotenje rezultatov.
V četrtem DP bo izvedena identifikacija možnih uporabnikov sistema in njihovih potreb ter vrst sprememb, ki so relevantne za te uporabnike. Na osnovi analiz in raziskav v predhodnih aktivnostih, bo izvedena priprava koncepta sistema za enovito zaznavanje sprememb v prostoru v Sloveniji.
V petem DP bo izvedena diseminacija rezultatov. Ta vključuje poročanje naročnikoma in zaključna priporočila projekta ter predstavitev rezultatov strokovni in znanstveni javnosti.